LO nr 43, Warszawa, Gładka 16
Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące nr 43 im. Andrzeja Struga, Warszawa, ul. Gładka 16
MENU
Wieści

30 czerwca 2008

Odbyło się drugie spotkanie robocze Komitetu Redakcyjnego książki o SP i LO nr 43. Gościł nas Jacek Warlikowski. W spotkaniu wzięli udział (w kolejności alfabetycznej): Andrzej Janczak, Antoni Jankowski, Janusz Krzyżewski, Piotr Müldner-Nieckowski, Jerzy Nowakowski (Baryła), Jerzy Szpindler (Szpilar), Jacek (Waldemar) Warlikowski, Andrzej Wrotek.
Na przewodniczącego Komitetu wybrano Jerzego Nowakowskiego ("Baryłę"), a na redaktora naczelnego Piotra Müldnera-Nieckowskiego, który zobowiązał się stworzyć stronę internetową szkoły (pomoc w tej sprawie ofiarował Andrzej Janczak). Przyjęliśmy także ramowy program działania i wstępny projekt treści książki. Projekt wymaga uzupełnień i poprawek, więc jeszcze go nie zamieszczamy.

1
Patron Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego nr 43

Nadanie szkole imienia 1963

1 września 1963 r. Nadanie Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącemu nr 43 imienia Andrzeja Struga. Sztandar Szkoły dzierży dyrektor Donat Machowski. Pierwsza kobieta z prawej - zastępczyni dyrektora Aleksandra Rogowska. (fot. dostarczył Sławek Przybyłek)


WSTĘP

Kiedy w pierwszej połowie lat 60. XX w. rozważano, kto powinien być patronem Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształacącego nr 43 przy ul. Gładkiej 16 w Warszawie, nauczycielka historii prof. Janina Niemczynowicz zaproponowała króla Kazimierza Wielkiego.
Niestety miała poparcie tylko uczniów i dyrektora. Nauczyciele nie zabrali w tej sprawie głosu, a członkowie PZPR na zebraniu Podstawowej Organizacji Partyjnej wyrazili wręcz dezaprobatę.
Dyrektor Donat Machowski złożył jednak w kuratorium odpowiedni wniosek, kopię zaniósł także do ministerstwa szkolnictwa i do odpowiedniego wydziału przy Komitecie Centralnym PZPR. Projekt przeszedł długą drogę. Władze nie mogły znieść, że szkoła dopomina się przyznania imienia króla i postanowiły zmienić ten pomysł: owszem, będzie patron, ale nie Kazimierz Wielki, tylko lewicowy pisarz Andrzej Strug (Tadeusz Gałecki). Kazimierz Wielki doczekał się swojej szkoły numer 43 w Warszawie dopiero po 36 latach (Liceum Ogólnokształcące nr 43 im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie przy ul. Gandhiego 13).

Ze wspomnień
Na jednej z lekcji Nauki o Polsce i świecie współczesnym [prowadzonych w naszej klasie przez dyrektora Donata Machowskiego] wybuchła dyskusja na temat przyszłego patrona szkoły. Wojtek Jannasz półgłosem powiedział, że najlepszym kandydatem byłby hetman Stanisław Żółkiewski. Wtedy Machowski się uśmiechnął i wyjaśnił:

"Nie wiecie, moi drodzy, co to jest sowietskaja włast' [władza radziecka], która nam tu króluje. Taki pomysł zostałby odebrany jako prowokacja polityczna i antysocjalistyczny bunt. Hetman Żółkiewski był jak dotychczas jedynym Europejczykiem, który okupował Moskwę. Przypomnę, że było to w roku 1610, niemal co do miesiąca dokładnie dwieście lat po bitwie grunwaldzkiej. Rosjanie do dzisiaj nie mogą nam tego darować i prawdopodobodnie za tę klęskę (a także za rok 1920) zemścił się Józef Stalin, zabijając tysiące Polaków w Katyniu. Już wystarczy, że Żółkiewski niebezpiecznie jest patronem naszych harcerzy. Wystarczy w zupełności".

Niespokojnie rozejrzał się po klasie, ale nasze zastygłe twarze powiedziały mu wszystko: "Dziękujemy za te słowa". Dyrektor był człowiekiem bardzo odważnym, jeszcze nie raz dał tego dowody.
(pmn, Zapiski w dzienniczku, marzec 1963).

 

Andrzej Strug

 Andrzej Strug (Tadeusz Gałecki)

Imię Andrzeja Struga szkoła otrzymała 1 września 1963 r.

 

Kliknij: Info o Strugu 1
Kliknij: Info o Strugu 2
Kliknij: Info o Strugu 3

Andrzej Strug

Odwiedź

Muzeum Andrzeja Struga

Oddział Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza

Tel.: 0 22 825 09 71

Adres: 00-608, Warszawa, al. Niepodległości 210 lok. 10a

Godziny otwarcia: wtorek, czwartek 12-18; środa, piątek 10-15

     Design pmn

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0